SQL Server 2012 Denali ile Gelen Bazı Yenilikler

29. January 2012

Çok yakın bir zamanda SQL Server'ın 2012 versiyonu, diğer ismiyle Denali RTM olarak piyasaya çıkıyor. Bu versiyonda SSIS ile birlikte bir çok gelen yenilik mevcut. Sizlere bu yeniliklerden kısaca bahsetmek istiyorum. Madde madde bu değişiklikleri ve bu değişikliklere ait yorumlarımı yazmaya çalışacağım. (Yazdıklarım internet üzerinde bulunan çeşitli makalelerin derlenmesi ve çevirisi üzerine dayalıdır.)

 • Visual Studio 2010
  Artık SSIS paketleri Visual Studio 2010 ile çalışacak. (Güzel haber, böylece iki farklı visual studio yüklemek zorunda kalmayacağız)

   

 • Ortak Bağlantı Yöneticisi (Shared Connection Managers)

  Ortak bağlantı yarattığınızda artık tüm SSIS paketleri içerisinde bu bağlantı otomatik olarak Bağlantı Yöneticisinde görünecek. (Eskisinden çok farklı değil aslında. En öenmli farkı eğer deploy ederken SQL Server kullanıyorsanız, ortak bir bağlantı havuzu olacaktır. Kullanmayanlar, yani file system üzerinden paketi çalıştıranlar için farklı bir konu değil)

   

  Ayn zamanda cache lookup'lar için ortak cache connection manager da yaratabiliyorsunuz.

   

 • Yeni Toolbox

  SSIS'in bir önceki toolbox'ından daha farklı olarak artık genel kullanılan (Common), en çok kullandığınız (Favorites) ve diğer şeklinde bir gruplama mevcut. (Gerçekten işime yarayan öğeleri bulmak için uğraşabiliyordum ama zaten yeni bir toolbox yaratıp eski versiyonda da bu işlemi yapabilirdik. Müthiş bir değişiklik olduğunu söyleyemem)

   

 • Değişkenler

  Değişkenler artık otomatik olarak Paket scope'unda olacak. Aynı zamanda scope daraltmak isterseniz bu işlem tek bir click ile yapılabiliecek. (Bu eskiden gereksiz zorluklar yaratabiliyordu. Çok defa variable yaratıp, scope'unu değiştirememek can sıkabiliyordu. Öncekini sil, bir daha yarat bir daha ayarlarını düzenle... Default scope'un paket seviyesinde olması diğer anlamda sadece belirli bir zaman sonra dikkatsizce yaratılacak değişkenlerin, toolbox'ı şişirmesine ve görüntü kirliliğine neden olabilir.)

   

  İkinci bir değişiklik ise scope kavramında. Artık Solution Scope diye bir etken var (Çok güzel kullanım örnekleri olacağını düşünüyorum)

   

 • Column Mappings

  Artık kolon eşleştirmeleri Lineage ID üzerinden değil isim üzerinden olacak. (Güzel haber eşleştirme olayını kesinlikle kolaylaştıracak. Ancak burada isimlerin unique olması gibi bir sonuç yaratabilir sanırım? Ancak automap özelliği için şahane bir haber olduğunu söyleyebilirim.)

  Diğer konu ise Dataflow designer içerisine girdiğinizde hatırlarsınız eğer input gerektiren bir nesneyi açamıyordunuz. Artık açabiliyorsunuz.

   

 • Packet Loading

  Artık SSIS ilk açtığınızda her şeyin yüklemeye, tüm bağlantılara bağlanmaya, özetle paketi valide etmeye çalışmayacak (İnanılmaz güzel bir haber! Sinir ediyordu gerçekten)

   

 • Gruplama

  Artık Dataflow içerisindeki öğeleri de gruplayabiliyorsunuz. (Müthiş haber! Gerçekten oranın bir düzene ihtiyacı vardı)

   

 • Simplified data viewers

  Histogram ve scatter plot artık yok. Ve sadece istediğimiz kolonların görüntülenmesini sağlayabiliyoruz. (Güzel olmuş, ben açıkcası scatter ve histogram kullanan hiç görmemiştim. Sadece istenilen kolonların seçilmesi ise kesinlikle sorun olduğunda analizi kolaylaştıracaktır.)

   

 • Data Tap

  Herhangi bir dataflow içerisinde belirli bir path'ten geçen veriyi çalışma esnasında dump edebiliyoruz artık. (Bu inanılmaz güzel bir özellik olmuş. Çünkü paketi schedule ettikten sonra içeride ne oluyor ne bitiyor göremiyorduk, logging fonksiyonalitesi için güzel bir özellik olmuş.)

   

 • Birden fazla paket ekleme

  Artık eskiden mevcut olan paketlerden birden fazla paketi ekleyebileceğiz. Hatırlarsınız, Add Existing Packet sadece bir tane ekliyordu. (Çok şükür J)

   

 • Parametre (Yeni) ve Environment

  Artık paketlere parametre ekleyebiliyoruz. İki farklı parametre tipi mevcut. Bunlardan ilki Project parametreleri, ikincisi ise paket parametresi. Aslında özelleştirilmiş bir değişken gibi parametreler. (Güzel haber, kesinlikle işe yarar bir özellik. Çoklu ortamlarda paket tasarlarken müthiş fayda sağlayacaktır. Configuration dosyalarını hala kullanabilirsiniz ama parametrelerin kullanımı daha kolay olacaktır. Aynı zamanda parametrelerin

   

  Artık paketlerin çalışacağı environment'lar için ayrı ayrı işlem yapmaya gerek kalmadı. Yeni gelen environment desteği sayesinde SSIS paketini ve paketin dğeişkenlerini her bir ortama göre değişkenlik göstermesini sağlayabiliyorsunuz. (DEV, QA, PRD gibi sistemleriniz var ise gerçekten çok işinize yarayacak bir fonksiyonalite)

   

   

 • Auto Save

  BIDS içerisinde artık auto save ve recovery işlemi var. (Süper!! Çok paket kaybettim zamanında.)

   

 • Expression

  4000 karakter limiti kalktı. Yeni fonksiyonlar eklendi: LEFT (tanrımmm!!) TOKEN, TOKEN ACCOUNT, REPLACENULL ( 10 Puan! 10 Puan! 10 Puan! )

   

 • Flat File, Variable number of columns

  Flat file'lar artık kolon olarak değişken sayıda olabiliyor. (Bu işte çığır açar!!! Süper bir özellik tek kelimeyle...)

   

 • Built in Reports

  SSIS paketleri ve çalışmalarıyla ilgili olarak hazır raporlar (Eskiden de yapılabiliyordu ama MS tarafından standartlaştırılması iyi oldu)

 • Pivot UI

  Pivot ve Unpivot componentleri kullanmak gerçekten karmaşık ve vakit alıcı bir olaydı. Şimdi basit bir arabirim üzerinden rahatlıkla yapılabiliyor. (Gerçekten çok gerekli! Pivot ve Unpivot konfigurasyonu ciddi uğraş gerektiriyordu.)

 

İncelemeye devam ettiğim ölçüde sizinle yorumlarımı paylaşıyor olacağım.

Şimdilik esen kalın.

 

Meraklısına Kaynaklar:

http://blogs.msdn.com/b/mattm/archive/2011/07/12/ssis-what-s-new-in-sql-server-denali.aspx

http://sqlblog.com/blogs/jorg_klein/archive/2011/07/22/ssis-denali-ctp3-what-s-new.aspx

http://blogs.msdn.com/b/mattm/archive/2011/11/17/what-s-new-in-ssis-for-sql-server-2012-rc0.aspx

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/usability-enhancements-in-sql-server-denali-ctp1-ssis.aspx

http://www.rafael-salas.com/2012/01/ssis-2012-quick-peek-to-data-taps.html

http://blogs.msdn.com/b/mattm/archive/2011/11/17/the-pivot-transform-now-with-ui.aspx

Other ,

Add comment
biuquote
 • Comment
 • Preview
Loading